środa, 19 września 2012

Idealny ślub cz.2 (dekoracje, suknie i obrączki...)

W poście: Idealny ślub cz.1 omówiłam kilka typowych przedślubnych zaniedbań oraz tzw. wypadki losowe.
W tym poście dalszy ciąg rozważań o właściwym wyborze i możliwościach oraz o tym, czego się wystrzegać.
Zapraszam :)

Dekorowanie kościoła i sali...
Zdarza się, że dekoratorzy, których państwo młodzi wynajęli za kilkaset złotych nie zrobili na sali niemal nic. Ot, zawieszono kilka balonów czy postawiono na stole trzy wazoniki z kwiatkami. Przegięcie! Profesjonalna, kompleksowo obsługująca wesele i śluby firma weźmie być może z 200zł. więcej, ale masz wtedy pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. I masz spokój. Rozważ taką możliwość.
Wynajęta firma zajmie się też losowymi przypadkami typu: skończył nam się alkohol, albo: solista w kapeli jest tak pijany, że ledwo stoi, a tu dopiero pierwsza w nocy.
Profesjonaliści po prostu nie dopuszczą do takich sytuacji :)

A teraz to, co duże dziewczynki lubią najbardziej. Obrączki i suknie ślubne :)
Zacznijmy od obrączek.
Jak wybrać właściwą? Zwróć uwagę na następujące rzeczy:
- na wygodę; każdą obrączkę należy przymierzyć (bezwzględnie!); najczęściej niezbyt wygodne są te z zupełnie płaskim wnętrzem, lepsze są  wyprofilowane w środku,
- na próbę – perfekcją jest złoto czternastokaratowe (próba 0,585). Złoto o wyższych próbach, jest bardziej miękkie, więc to niedobry pomysł. I chociaż  wygląda ładniej, to szybciej będzie się odkształcać i łatwiej ścierać. Za to złoto o niższej próbie, choć tańsze, nie wygląda już niestety tak ładnie.
- na trwałość wyglądu – każde piaskowanie, rodowanie ściera się. Podobnie grawery. To kwestia czasu. Nie wierzcie, gdy sprzedawca przysięga, że piaskowanie nigdy się nie zetrze, że grawer na wieki będzie tak wyglądał. Nie będzie. Te warstwy nie są bardzo głębokie, a obrączka używana siłą rzeczy się niszczy. Dodatkowo, w przypadku ostrego graweru, wnętrze bardzo szybko się brudzi. Często nie da się tego normalnie wyczyścić. Weź to pod uwagę.
- na łączenie różnych metali – wielkość naszych palców się zmienia – tyjemy, chudniemy – to wszystko sprawia, że obrączkę trzeba dopasować (najczęściej poszerzyć). Jak? Przez rozgrzanie i rozciągnięcie metalu. Dlatego ważne są łączenia. Idealne to takie, gdzie jest ono wyraźne. Wtedy łatwo jest rozdzielić oba metale, odpowiednio uformować i znów połączyć. Jeśli takiego połączenia brak - przy większym powiększaniu, obrączkę trzeba zrobić jeszcze raz…
- na efekt na palcu – jeśli palce są krótkie, szeroka obrączka będzie źle wyglądać, podobnie bardzo wąska na masywnych; trzeba również wziąć pod uwagę różnicę w wielkości dłoni partnerów – nie ma sensu by obie obrączki były gabarytowo takie same. Ważne by były tak samo zbudowane.

A jak wybrać suknię ślubną?
Mam na myśli zarówno te do kościoła jak i sukienkę na ślub cywilny, bo oczywiste jest, że drugi nasz ślub lub wyjście za mąż za rozwodnika sprowadza uroczystość zaślubin wyłącznie do sali Urzędu Stanu Cywilnego. Co nie znaczy, że będzie mniej bajkowo ;)
A więc zwróć uwagę na:
- odpowiedni kolor - nie każdej kobiecie pięknie jest w czystej bieli. Sprawdzają się również ecru, złoty, beż, róż, a nawet czerwień :)
- odpowiedni kształt - krój sukni zależy od figury panny młodej. Jest to znacznie ważniejsze niż kolor, gdyż dobrze dobrana sukienka kryje niedoskonałości, a eksponuje atuty. Najbardziej znane kroje sukienek to: w kształcie litery A (krój najczęstszy - dopasowana góra, spódnica od pasa rozszerza się ku dołowi), empire (wysoki stan, odcięta pod biustem rozszerza się ku dołowi), syrenka/rybka (dopasowana na całości, może rozszerzać się od kostek), princess (krótki gorset, spódnica zaczyna się w pasie i składa z wielu warstw),
- odpowiedni dekolt - tu mamy do wyboru co najmniej 9 rodzajów - każdy służy powiększeniu lub pomniejszeniu czy wyeksponowaniu biustu, ramion, szyi, obojczyków,
- odpowiedni materiał - najbardziej znane to jedwab, tiul, organza, szyfon, satyna, krepa. Wybór jest szeroki. Należy pamiętać, że panie o wyraźnych rysach powinny wybierać szorstkie i sztywniejsze tkaniny, natomiast zwiewne materiały i falbanki przeznaczone są dla pań o okrągłych buziach.

Wiadomo, że podstawą wyboru jest figura panny młodej. Na tym ma się znać wybrany salon i powinien służyć radą i pomocą tak, by usatysfakcjonować i właściwie wyeksponować walory przyszłej panny młodej! Dla pewności zabierz jednak ze sobą przyjaciółkę - doradzi i dojrzy to, co Tobie może umknąć.

O tym jak spisać umowy i właściwie pokierować formalnościami przedślubnymi w poście Idealny ślub cz.3 (umowy).