środa, 26 września 2012

Brunetka, szatynka czy ruda?

Pisałam już o tym, czy warto być blondynką. O tym jakie stereotypy wiążą się z tym kolorem włosów, jakich cech spodziewamy się po jasnowłosej i co w tym złocie tak urzeka.
Teraz czas na panie ciemnowłose i rude.
Warto zmienić kolor na ciemniejszy? A może nie warto?
I co o tym sądzą mężczyźni?
Przeczytajcie :)


Brunetka i szatynka

Brunetki i szatynki to osoby konkretne, stanowcze, inteligentne, choć czasem wyrachowane. Takie, które wiedzą czego chcą. Facet musi więc być odważny, aby sięgnąć wzrokiem i nie tylko wzrokiem w stronę brunetek ;)
Osiemdziesiąt procent mężczyzn sądzi, że brunetki (podobnie jak szatynki) potrafią tworzyć szczęśliwe rodziny. Stereotyp ten ma swoje uzasadnienie: szatynek w Polsce jest najwięcej, więc kojarzą się z dobrymi gospodyniami domowymi :)
Brązowe włosy generalnie kojarzą się z odpowiedzialnością i wiarygodnością. Ponad 80% procent kobiet uważa, że brunetki lepiej zarządzają pieniędzmi. Prawie 60% procent pań powiedziało, że ciemnowłose mają większe szanse na zatrudnienie.

Zasadniczo wśród brunetek i szatynek przeważają panie, które już „nie polują na męża" i są na stanowiskach. One świadomie nie godzą się na słoneczny blond, bo nie chcą uchodzić za lalki Barbie. Unikają również rudości, by nikt nie postrzegał ich w pracy jako agresywnych. Poza tym kobiety w pracy wolą być cenione za to, co mają w głowie, a nie na głowie.
Podobno brąz i czerń sprzyjają karierze. Być może również dlatego, że wyostrzają rysy twarzy :)


Rudowłosa
Ruda to rzadkość. Należy ją więc traktować jak coś wyjątkowego.
Naturalne włosy z czerwonym pigmentem ma w Polsce tylko jeden procent kobiet. Może dlatego mężczyźni fantazjują o nich jako o kimś niespotykanym? Poza tym rudy kolor kojarzy się z ogniem, a więc z gorącem, namiętnością. Być może dlatego Polki tak chętnie malują włosy farbami w rudych odcieniach (16 procent)?

Ponad 60% procent kobiet uważa, że rudowłose to osoby śmiałe, odważne i lubiące ryzyko. W ten sposób myśli o sobie ponad 80 procent rudych. (Dla porównania - 33 procent wszystkich blondynek i tylko 19 procent brunetek mówi o sobie w ten sposób!)
Rudy to kolor przykuwający uwagę. Może dlatego utożsamiany jest ze śmiałością.

Istnieje stereotyp, że rude kobiety są najlepsze w łóżkowych sprawach :) Wg doktor Svetlany Kogan to nie tylko stereotyp. "Rudy może kojarzyć się z ogniem, a ogień z pasją. A ludzie bardzo często zachowują się tak, jak ludzie od nich oczekują" - wnioskuje dr Kogan.
Na koniec dodam, że ponad połowa (54% mężczyzn) uważa, że życie miłosne rudych jest zdecydowanie lepsze niż brunetek i blondynek To chyba mówi samo za siebie ;)


Profesorowie Isabelle Welpe i Wictor Bernhard  z Niemiec orzekli, że "każdy  kolor włosów (naturalny!) oznacza inny temperament, psychikę i budowę.Według nich blondynki są bardziej ruchliwe i zręczniejsze od brunetek i rudych, za to bardziej egoistyczne. Szatynki są wrażliwe i wyrozumiałe, ale dość płochliwe. Brunetki mają największy temperament i upór. Rude zaś, choć wrażliwe jak szatynki, potrafią być bardziej od nich agresywne."

Już wiesz jaki kolor włosów odzwierciedli Ciebie i który odcień podkreśli Twój wizerunek w oczach innych? To dobrze :)

Na koniec jedna uwaga: jedynie 22 procent żon i narzeczonych stu najbogatszych mężczyzn to blondynki. U boku najzamożniejszych panów przeważają kobiety ciemnowłose – stanowią 78 procent ich partnerek.
W przypadku zwykłych, niezbyt bogatych mężczyzn 52 procent uważa, że brunetki są wrażliwe i niezawodne, bardziej kochające, godne zaufania oraz lepiej gotują :) Jedynie 18 proc. wybiera blondynki...
Wniosek?
Choć większość mężczyzn na randki umawia się głównie z blondynkami, to na żony wybierają panie o ciemniejszych włosach. Więc bez kompleksów nie- blond - dziewczyny ;)