środa, 5 listopada 2014

Zanim staniesz się ofiarą... czyli: Stalking - chora miłość

Dostają po kilkaset sms-ów dziennie, ich telefony dzwonią bez przerwy, wiedzą, że są śledzone.
Nie potrafią uwolnić się od swoich prześladowców.
Są ofiarami stalkingu.

Każda z nas może stać się ofiarą. 

Słowo “stalking” pochodzi od angielskiego “skradanie się”.
I chyba dość dobrze oddaje ten proces. Stalker ma tylko jeden cel: zbliżyć się do ofiary, zawładnąć nią, sprawić, by była tylko jego.

Stalking może doprowadzić nękaną osobę do samobójstwa. Zdarza się również, że osoba ginie z rąk swego prześladowcy...


Co powinnyście wiedzieć o stalkingu:


1. Zaczyna się niewinnie.
Od komplementu, sms-a, zaproszenia na kawę czy czerwonej róży za wycieraczką samochodu. Naprawdę trudno na początku stwierdzić, czy mamy do czynienia z sympatycznym adoratorem czy z psychofanem. Ale po krótkim czasie uzyskujemy pewność co do istoty rzeczy.

2. Kiedy mówimy o stalkingu?
Wtedy, kiedy niechciane kontakty zaczynają nam przeszkadzać. Kiedy tracimy poczucie bezpieczeństwa i czujemy się zagrożone w sensie emocjonalnym.

3. Jak działa stalker?
Prześladowca niczym pająk powoli oplata swoją zdobycz. Do momentu, w którym przejmie kontrolę nad jej życiem.
Kryminologia zna 13 typowych metod uporczywego nękania. Wśród nich są: głuche telefony, śledzenie ofiary, zasypywanie jej sms-ami i e-mailami, rozpowszechnianie oszczerstw na jej temat, włamania do domu czy samochodu połączone z kradzieżą, atak fizyczny.

4. Ofiarami stalkingu jest 12% Polaków i dane te z roku na rok rosną.
Statystyczny okres trwania takiego koszmaru to półtora roku. Sprawcą jest najczęściej ktoś bliski – były znajomy, odtrącony partner, małżonek po rozwodzie. Ktoś, kto dobrze zna ofiarę, jej czułe punkty, potrafi ją podejść i nią manipulować.
Większość ofiar to kobiety, w wieku od 25 do 40 lat, singielki, niezależne finansowo.

5. Ofiary często, wbrew zakazom prawników, utrzymują stały kontakt ze stalkerem. Oddzwaniają, odpisują na wiadomości. Żyją w stanie ciągłego napięcia, cierpią na bezsenność, wpadają w depresję, stale się boją. Podskakują na dźwięk sms-a czy dzwoniącego telefonu.

6. Jak reagować?
Kategoryczny sprzeciw, zerwanie kontaktów, postawienie wyraźnej granicy to podstawa. Inaczej nie mamy szans na wyzwolenie się spod wpływu stalkera. (Czasem jest to bardzo trudne, bo co zrobić jeśli stalker to ojciec naszego dziecka? Jak zerwać znajomość?)
Sprawę należy zgłosić do prokuratury (można na policję, ale i tak sprawa zostanie skierowana do prokuratury), bo bez interwencji prawnej rzadko udaje się pozbyć stalkera.
Jeśli ofiarą jest ktoś z Waszych znajomych, pamiętajcie: 
Ofierze trzeba pomóc na trzech płaszczyznach: wzmocnić ją psychicznie, przekonać o konieczności zwrócenia się do organów ścigania i zadbać o jej bezpieczeństwo.
Na stalking należy odpowiadać asertywnie. Nie odbierać telefonów, odmawiać spotkań bez żadnych tłumaczeń. Po prostu nie, bo nie.

7. Rodzaje stalkerów:
- agresorzy domowi, czyli byli partnerzy, odrzuceni adoratorzy itp.
- stalkerzy z zaburzeniami (erotomani) – fantazjują o ofierze, śledzą ją, dążą do kontaktu fizycznego za wszelką cenę
- natręci o niskiej kompetencji społecznie (odbierani jako dziwacy) – wiedzą, że mają małe szanse na relację z ofiarą, więc próbują wkraść się w jej łaski, np. kupując jej prezenty, posyłając kwiaty, zasypując komplementami. Często są to ludzie z problemami z dzieciństwa, z poczuciem odrzucenia i wymagający pomocy psychiatry.

Stalking jest groźnym zjawiskiem.
Zapamiętajcie poniższe informacje:

Polskie prawo – Artykuł 190a Kodeksu Karnego :

$ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami uczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

$ 2. Tej samej karze podlega, kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

$ 3. Jeśli następstwem czynu określonego w $ 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

$ 4. Ściganie przestępstwa określonego w $ 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Nie dajcie się zaszczuć. Reagujcie!
Ala