poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Toksyczny związek. Jak go rozpoznać?


Toksyczny związek wydaje się być pełen uczuć i pasji.
Od miłości odróżnia go jednak to, że wiąże się przede wszystkim z cierpieniem.

Po czym poznać, czy Twój związek jest toksyczny?
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to rozpoznać:



Nie czujesz się bezpiecznie 

Toksyczny związek opiera się na zupełnie innych fundamentach niż normalna relacja. W zdrowych układach partnerskich podstawą są miłość i wzajemny szacunek. To one prowadzą do osiągnięcia spokoju i poczucia bezpieczeństwa, do rozwinięcia się przywiązania i zaufania dla drugiej osoby.
W toksycznej relacji miłość i szacunek zostają zastąpione przez manipulację, strach i niepewność. Uczucia te są zwykle intensywne, a kiedy między Wami jest dobrze rodzi się duża namiętność oraz potrzeba bliskości.
Dlatego toksyczną relację często myli się z miłością. Zadaj sobie więc pytanie: Czy przy swoim partnerze czujesz się bezpiecznie? Czy są momenty, kiedy się go boisz? Jeśli tak, może to być symptom świadczący o tym, że Wasz związek jest toksyczny.


Zmieniasz się 

Tkwiąc w toksycznej relacji prędzej czy później pojawia się konieczność wyrzekania się siebie. Na pewnym etapie partner stwierdzi, że nie akceptuje Twoich pasji, stylu życia, przyjaciół lub rodziny, pracy. Będzie to manifestował na tyle często i ostro, że dla świętego spokoju lub ze strachu faktycznie zaczniesz rezygnować z rzeczy, które, choć dla Ciebie są przyjemne i ważne, działają na Twojego partnera jak płachta na byka. Po kilku latach w toksycznej relacji możesz odkryć, że jesteś zupełnie inną osobą – nie masz już własnych zainteresowań, bo partnerowi się one nie podobały, nie chodzisz już na siłownię, do kina czy teatru, bo zawsze kręcił na to nosem, a w Twoim otoczeniu nie ma już bliskich osób – Wasze kontakty urwały się po tym, jak wielokrotnie odmawiałaś spotkania czy nie odbierałaś telefonów.
Brzmi znajomo? To bardzo charakterystyczne dla toksycznej relacji.


Pod kontrolą 

W toksycznym związku ważną rolę odgrywa przejmowanie kontroli nad partnerem. Wiąże się to również z chorobliwą zazdrością.
Toksyczny partner może często do Ciebie dzwonić, by sprawdzić, gdzie jesteś i co robisz. To na początku nie musi budzić Twojego niepokoju, jednak jeśli jest połączone także z zazdrością o Twoich kolegów, współpracowników, a nawet przyjaciółki, nie należy tego bagatelizować.
Kolejnymi działaniami toksycznego partnera będą prawdopodobnie sprawdzanie Twojego telefonu czy maila, włamywanie się lub jawne przeglądanie portali społecznościowych, a następnie kontrolowanie tego, z kim i gdzie wychodzisz.
Toksyczny partner zacznie również ingerować w to, jak ubierasz się, kiedy wychodzisz z domu.


Tracisz wartość 

Toksyczny partner stopniowo i systematycznie obniża Twoje poczucie własnej wartości, odbiera Ci pewność siebie i sprawia, że czujesz się bezradna. Najpierw robi to dyskretnie, na przykład śmiejąc się z Ciebie, że czegoś nie potrafisz zrobić i jesteś taką "sierotką". Później te ataki robią się już zupełnie jawne – będziesz słyszeć, że jesteś głupia, tępa, masz dwie lewe ręce i na niczym się nie znasz. Partner będzie umacniał w Tobie przekonanie, że jesteś bezwartościowym człowiekiem i masz wielkie szczęście, że on z Tobą jest. Zaczniesz również czuć, że jeśli Wasz związek się zakończy, Ty nie dasz sobie rady, a także nigdy już nikogo sobie nie znajdziesz. Takie myśli są efektem stosowanej przez toksycznego partnera przemocy psychicznej, które mają za zadanie Cię osłabić i uzależnić od tyrana.

Jeśli rozpoznajesz w swoim związku symptomy świadczące o tym, że jest to toksyczna relacja, poszukaj pomocy specjalisty. Umów się na spotkanie i porozmawiaj z terapeutą. On pomoże Ci spojrzeć na ten związek trzeźwym okiem. Jeśli okaże się, że tkwisz w relacji, która Cię wyniszcza, psycholog doradzi Ci, jak ją zakończyć.

Pozdrawiam,
Alicja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz