wtorek, 10 marca 2015

Kobieta kontra mężczyzna, czyli: 5 cech prawdziwego samca

W czym tak naprawdę tkwi istota bycia mężczyzną?
Czy nasza psychika ma płeć?

Oto kilka różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Dzięki nim możesz stwierdzić, czy na pewno jesteś kobietą ;)1. Mężczyźni lepiej orientują się w przestrzeni.
Natomiast panowie gorzej niż kobiety radzą sobie z zadaniami werbalnymi i wymagającymi lokalizacji drobnych przedmiotów w przestrzeni.
Stereotyp mówi, że mężczyźni są lepsi od kobiet w matematyce, rzeczywiście ich przewaga nad płcią piękną ujawnia się po 15. roku życia i z wiekiem narasta.
Pytanie, czy nie jest to przypadkiem efektem samego stereotypu?
Z badań wynika, że panowie są bardziej zróżnicowani co do uzdolnień matematycznych - są wśród nich zarówno wyjątkowi geniusze, jak i zupełne beztalencia. Kobiety ujawniają bardziej wyrównany poziom uzdolnień.

2. Mężczyźni mają nieco wyższą samoocenę, częściej też przypisują sukces swoim zdolnościom, a źródeł niepowodzenia upatrują w czynnikach zewnętrznych. Są mniej podatni na perswazję i presję grupy. W sytuacji nacisku bronią swych opinii, traktują życie jak rywalizację, w której walczy się o zachowanie niezależności.
Jak dowodzą naukowcy, panowie wolą postrzegać siebie jako niezależnych, wyjątkowych i samowystarczalnych. Co więcej, na tym opierają poczucie własnej wartości, podczas gdy dla pań ważna jest więź z innymi członkami grupy. Mężczyzna prezentuje się innym jako niezależny, by udowodnić, że posiada zdolności przywódcze.

3. Mężczyźni deklarują większą skłonność do pomagania.
Chodzi tu o pomoc obcej osobie w wieloznacznej, publicznej sytuacji, na przykład nieznajomemu leżącemu na ulicy lub tonącemu dziecku. W takich okolicznościach normy nakazują działanie właśnie mężczyźnie jako bohaterowi ratującemu ofiary i zdobywającemu nagrody.
Opiekuńczość pań ujawnia się za to raczej w relacjach z dziećmi, krewnymi, osobami starszymi i chorymi.

4. Mężczyźni są bardziej agresywni.
To oni są sprawcami większości (90 proc.) bójek, rozbojów i morderstw. Oni też w większości (70 proc.) padają ich ofiarą. Mężczyźni biją się głównie między sobą, rywalizując o atrakcyjne partnerki.
Badania dowodzą, że mężczyźni szczególnie ostro reagują na podważanie ich kompetencji. Jeśli partner zdradza, to kobieta myśli o wyrządzeniu krzywdy emocjonalnej, a mężczyzna o napaści fizycznej.
Dla kobiety agresja jest sposobem wyładowania złości, dla panów narzędziem, za pomocą którego próbują podporządkować sobie innych.

5. Mężczyźni chcą seksu szybciej, częściej i z większą liczbą partnerek. 
Wynika to z różnicy w inwestycjach rodzicielskich: ciężar urodzenia i wychowania dzieci przez wieki spoczywał głównie na kobiecie. Mężczyźnie zaś opłacało się zapłodnić jak najwięcej samic. Do dziś mężczyźni silniej akceptują seks przedmałżeński i pozamałżeński, w tym przelotny, bez zaangażowania emocjonalnego. Wcześniej rozpoczynają pożycie, mają większą liczbę partnerek i odbywają więcej stosunków.
Pytanie: z kim je odbywają?
A może obie płcie tylko się chwalą: kobiety swą wstrzemięźliwością, a mężczyźni - licznymi podbojami? ;)

Skąd się biorą różnice między kobietami i mężczyznami? 

Są trzy teorie na ten temat.
Pierwsza – zróżnicowanej socjalizacji – zakłada, że różnice wynikają z norm kulturowych. W zależności od płci dzieci dostają inne zabawki, inaczej są ubierane, za co innego są karcone, do czego innego zachęcane.
Zgodnie z koncepcją ewolucyjną, mężczyźni zajmowali się myślistwem, stąd ich przewaga w zdolnościach przestrzennych, a kobiety parały się zbieractwem, dlatego mają dobrą pamięć lokalizacji drobnych przedmiotów.
Zgodnie z teorią strukturalno-społeczną, różnice płci wynikają z odmiennego położenia kobiet i mężczyzn w społeczeństwie i z pełnionych ról. Kobiety rodzą dzieci i opiekują się nimi. Mężczyźni zarabiają na utrzymanie rodziny i pną się po drabinie władzy.

Ile w tym prawdy?
Osobiście znam kilka niezwykle agresywnych kobiet, ale też wielu altruistycznych, łagodnych, biernych mężczyzn.

Kogo więc nazwać kobietą? Istotę w sukience czy osobę prospołeczną i nastawioną na relacje?
Jeśli to drugie, to chyba wypadałoby na nowo określić znaczenie słów "kobieta" i "mężczyzna"?
A idąc dalej tym tropem: W której kategorii Ty się znajdujesz? A w której Twoi znajomi?
Przeanalizuj opisane wyżej cechy. Może się okazać, że z pięciu Twoich przyjaciółek, tylko jedna jest kobietą. I co Ty na to? ^^

Ala S.